Pomysł na skalniak — jak zrobić ładny skalniak w swoim ogrodzie

Posiadacze ogrodów przydomowych zawsze szukają nowych sposobów na to jak sprawić, aby wyglądały one jeszcze bardziej atrakcyjnie i robiły jeszcze lepsze wrażenie. Sposobów na to jest oczywiście wiele: od małych rabatek z kwiatkami, przez duże klomby wypełnione pięknymi roślinami ozdobnymi, oczka wodne, gustowne altanki i ławeczki, do rzeźb i zdobionych ławek czy huśtawek. Ale jest jeszcze jeden sposób, aby podnieść urok naszego ogrodu o kolejny poziom. Dobrze przemyślany i zbudowany z sercem skalniak może być cennym dodatkiem, który zrobi wrażenie na wszystkich.

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Sposobów, na jakie możemy urządzić swój ogródek skalny jest dosłownie nieskończoność. Tylko od naszej wyobraźni, kreatywności i poczucia estetyki zależy, jego wygląd i tylko one nas ograniczają.
Oczywiście pierwszą decyzją, jaka nas czeka przy projektowaniu skalniaka, jest jego lokalizacja. Musi to być dobrze przemyślane z wielu powodów. Miejsce, jakie wybierzemy, musi być przede wszystkim dobrze nasłonecznione, ponieważ większość roślin stosowanych do takich celów potrzebuje dużych ilości światła. Nie chcemy umieszczać skalniaka w miejscu, gdzie zostanie przysłonięty przez rosnące tam rośliny czy drzewa. Ważne, żeby umiejscowić go gdzieś, gdzie będzie wyglądał naturalnie i komponował się z otoczeniem, dlatego też środek trawnika nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Spowoduje to, że nasz skalniak w ogrodzie będzie nienaturalnie się wyróżniał. Usytuowanie go tak, aby jeden z jego boków przylegał do krawędzi działki, ściany domu czy altanki, da dużo lepszy efekt wizualny i poczucie bycia częścią większej całości. Ważne jest też, żeby nie wybrać miejsca, które leży na często używanych przez nas ścieżkach, spowoduje to konieczność omijania go za każdym razem, co może być uciążliwe na dłuższą metę. Jeśli nasz ogród ma naturalnie występujące w nim różnice wysokości terenu, będzie to świetna lokalizacja dla naszego skalniaka. Wkomponowanie go w naturalną skarpę, lub obok tarasu znajdującego się powyżej poziomu ogrodu da wspaniały efekt końcowy.
Wielkość naszego ogródka skalnego dopasujemy oczywiście do wielkości całego ogrodu, zbyt duży może niepotrzebnie ograniczyć nam przestrzeń dostępną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe lub utrudnić poruszanie się.
Kiedy już wybierzemy miejsce usytuowania i rozmiar, dobrze jest stworzyć sobie projekt wizualny. Łatwiej będzie nam eksperymentować i szukać optymalnego układu roślin i kamieni z użyciem kartki papieru lub programu graficznego na komputerze, niż z prawdziwymi skałkami i roślinami. Dobrym pomysłem jest poszukanie inspiracji w internecie. Możemy znaleźć setki zdjęć z pomysłami na skalniak w ogrodzie i albo użyć ich jako wzorca, lub na ich podstawie ustalić jak chcemy, żeby wyglądał nasz indywidualny projekt. Czerpiąc z pomysłów innych, zdecydujemy, jak ułożyć kamienie na skalniaku, jakie rośliny wybrać i jak chcemy skomponować całość pod kątem wyglądu.

Skalniak wypełniony roślinami


Kiedy podejmiemy już decyzje dotyczące tego co znajdzie się w naszym ogródku skalnym, możemy przystąpić do przygotowania terenu na niego. Można oczywiście zacząć budować na nieprzygotowanym gruncie, ale to może spowodować problemy w przyszłości, więc bezpieczniejszym rozwiązaniem jest poświęcenie trochę czasu na stworzenie właściwego podkładu. Na początek zaleca się usunięcie wierzchniej warstwy trawy i pozbycie się ewentualnych chwastów, używając do tego specjalnych preparatów. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie agrowłókniny jako podkładu pod całość, zapewni to ochronę przed zarastaniem skalniaka chwastami i wzmocni stabilność całej konstrukcji. Następnie zalecane jest wysypanie warstwy żwiru lub drobnych kamieni, które razem z agrowłókniną zapewnią odpowiednie odprowadzanie wody i natlenianie gleby. Niektórzy używają do tego gruzu pozostałego po remontach domu, ale odradzamy taki wybór, wszelkiego rodzaju chemia jak tynki czy farby z czasem spłyną, zatruwając podłoże. Zależnie od pomysłu, na którym opieramy się jak zrobić skalniak, przysypujemy całość ziemią lub zaczynamy układanie kamieni.

Jakie kamienie na skalniak?

Po przygotowaniu podłoża i zasypaniu go ziemią/żwirem ozdobnym powinniśmy podlać całość obficie i dać czas, aby osiadło. Wtedy dopiero przystępujemy do układania kamieni. Przy ich wyborze, należy pamiętać, że im bardziej nieregularne kształty mają, tym lepsze wrażenie będą sprawiać. Jeśli chodzi o to jakich kamieni użyć, to możemy korzystać z tego co jest dostępne w naszej okolicy. Popularnie w skalniakach są wykorzystywane:

 • Granity
 • Bazalty
 • Piaskowce
 • Dolomity
 • Łupki
 • Tuf wapienny

Należy pamiętać o tym, że kamienie mają różny odczyn pH, co ma wpływ na dobór roślin, które mogą znajdować się w tym samym miejscu. Rośliny mają różną tolerancję na odczyn gleby i niewłaściwe połączenie może spowodować ich obumieranie.
Układając kamienie dobrze też postarać się, aby były one częściowo (mniej więcej w 1/3) zakopane w ziemi, zapewni to, że nie będą się przemieszczać pod wpływem silnych opadów deszczu rozmiękczających podłoże.
Ilość kamieni w naszym ogródku skalnym nie powinna przekraczać ok. 50% zawartości ogródka. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, w końcu skalniak może być kompozycją wyłącznie kamienną, jeśli jednak chcemy zachować balans, warto zadbać o odpowiednie proporcje.
Po ukończeniu układania kamieni całość ponownie podlewamy dość obficie i czekamy przynajmniej tydzień, aż wszystko osiądzie. Po tym czasie możemy zabrać się za sadzenie roślin.

Rośliny w ogrodzie skalnym

Co posadzić na skalniaku

Wybierając rośliny do skalniaka, kierujemy się, poza naszym gustem, tym czy chcemy, aby prezentowały się one dobrze cały rok czy tylko w konkretnych sezonach. Jakie rośliny wybrać?

 • Najczęściej wybierane do ogródków skalnych są rozchodniki. Jest to grupa kilkuset gatunków roślin, których wspólną cechą są grube liście mające możliwość gromadzenia dużych ilości wody, dzięki czemu są mniej podatne na warunki pogodowe i nie zagrażają im susze. Wśród tylu gatunków, każdy znajdzie coś, co będzie pasować do jego wizji idealnego skalniaka.
 • Kolejną, bardzo często wykorzystywaną grupą roślin są rojniki. Są to byliny zimozielone, czyli zachowujące ładne naturalne kolory przez cały rok. Charakteryzują się też bardzo atrakcyjnymi kształtami, małe liście, kształtem zbliżone do trójkątów, tworzą fantazyjne rozety/gwiazdy prezentujące się bardzo widowiskowo jako element ogródka.
 • Piękny floks skrzydlasty tworzący gęsty dywan z delikatnych kwiatków (różowych, fioletowych lub białych) jest idealnym wyborem do skalniaka. Jest bardzo łatwy w uprawie i mniej wymagający jeśli chodzi o światło słoneczne niż inne byliny kwitnące wiosną.
 • Kolejny częsty bywalec ogródków skalnych to janowiec skrzydlasty. Niewielki krzew (do 30 centymetrów wysokości), który wiosną kwitnie jaskrawymi żółtymi kwiatkami.
 • Barwinek pospolity, bardzo wytrzymały i łatwy w uprawie, może rosnąć w mniej nasłonecznionych miejscach. Okrywa podłoże gęstym kobiercem pędów i kwitnie uroczymi błękitno-fioletowymi kwiatkami.
 • Żagwin ogrodowy, kolejna zimozielone bylina tworząca niewysoki (do 10 cm) dywan liści przykrywających ziemię. W okresie wiosenno-letnim pokrywa się mnóstwem różowo-fioletowych kwiatków.
 • Klarkia wielokwiatowa, przepięknie i bujnie kwitnąca, jest jednym z najładniejszych kandydatów do ogródka skalnego. Kwiaty mogą przyjmować wiele różnych barw: różowe, fioletowe, białe, a nawet dwukolorowe. Kwitnie w okresie letnim, może osiągać nawet około 70-80 cm wysokości.
 • Sasanka zwyczajna, niewysoka (do 30 cm) bylina o bardzo charakterystycznych, ładnych kwiatkach w kształcie dzwonka. Spore (ok.6 cm) najczęściej fioletowe, rzadziej białe, kwitnące wczesną wiosną.
 • Wilczomlecz mirtowaty, niezmiernie atrakcyjna wizualnie bylina o grubych pędach, na których spiralnie są ułożone mięsiste listki tworzące bardzo ciekawy wzór, z racji czego jest ona bardzo interesującym elementem ogródka. W okresie wiosenno-letnim zakwita małymi żółtymi kwiatkami.

Budowa skalniaka nie wymaga specjalistycznej wiedzy i nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Poświęcając trochę czasu, można stworzyć naprawdę niepowtarzalny ogródek skalny, który zachwyci swoim wyglądem i doda uroku całemu ogrodowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *