10 pomysłów na wykorzystanie palet w ogrodzie

W dzisiejszych czasach ekologia jest tematem na topie. W każdej dziedzinie życia staramy się zmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i wprowadzić nowe, tak, aby jak najbardziej pomóc naszej planecie. Nie inaczej jest w ogrodnictwie. Uprawy ekologiczne, naturalne nawozy, kompostowanie – wszystko po to, żeby nasz ślad pozostawiony w naturze, był jak najmniejszy. Przysłużyć się przyrodzie możemy też, wykorzystując ponownie wcześniej eksploatowane materiały. Doskonałym przykładem mogą być palety drewniane.

Co można zrobić z palet w ogrodzie?

Drewniane palety są powszechnie dostępne – ilość miejsc sprzedających czy to nowe, czy to używane, jest ogromna. Dużą zaletą palet jest również cena – jedna paleta to koszt zaledwie 10-15 złotych! A na portalach z ogłoszeniami można znaleźć nawet lepsze oferty, w tym ludzi oddających palety za darmo.

Kolejna istotna zaleta palet, to materiał, z którego są zbudowane. Drewno jest nie tylko w pełni ekologicznym materiałem, jest również bardzo łatwe w obróbce, można je bez większego wysiłku i specjalistycznych narzędzi przyciąć czy pomalować.

Kwietniki z palet drewnianych

Sposobów na to jak wykorzystać palety w ogrodzie jest mnóstwo. Opiszemy kilka z nich, aby pokazać, jak wszechstronne wykorzystanie ma ten materiał.

  1. Grządki – podniesione grządki to doskonałe miejsce na uprawę niektórych roślin, np. warzyw czy krzewów owocowych. Dzięki podwyższeniu dużo wygodniej jest je pielęgnować, co może być niezwykle istotne dla osób starszych czy dzieci. Ich specyficzna budowa utrudnia też pojawienie i rozwinięcie się chwastów. W podwyższonych grządkach łatwiej nam też dbać o glebę jej przekopywanie czy nawożenie jest wygodniejsze, a co za tym idzie mniej męczące i wymagające mniej pracy i czasu.
  2. Kwietniki – możemy również iść krok dalej i z palet zrobić kwietniki. Po ułożeniu palety spodem ku górze, obiciu otwartych boków deskami i wyłożeniu powstałych zagłębień np. sztywną folią plastikową, otrzymamy doskonałe, sporych rozmiarów doniczki na kwiaty. Ich zaletą będzie to, że z łatwością możemy zmieniać wielkość poszczególnych sekcji, przez rozdzielenie ich mniejszymi deseczkami. W ten sposób na jednej palecie możemy posadzić kilka rodzajów roślin, o różnym zapotrzebowaniu na podlewanie, rodzaj podłoża czy nawozu.
  3. Pergola – stawiając pionowo palety w ogrodzie możemy zrobić z nich pergolę, która posłuży jako podparcie roślinom pnącym. Róże, bluszcz, kwietne powoje, winorośl czy groszek pachnący – to tylko przykłady roślin, które mogą wykorzystać tak skonstruowane pergole.
  4. Ogród wertykalny – z palety drewnianej (lub kilku postawionych w rzędzie) może powstać przepiękny ogród wertykalny. Najprościej zrobimy to wykorzystując otwory pomiędzy spodnią warstwą palety a podpórkami znajdującymi się tam, aby umieścić w nich pojemniki z roślinami. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy też sami domontować tam dodatkowe uchwyty na doniczki, a nawet instalację nawadniającą automatycznie.
  5. Meble ogrodowe – ale wykorzystanie palet w ogrodzie to nie tylko to służące roślinom. Palety doskonale nadają się na zrobienie z nich różnego rodzaju mebli ogrodowych. Może to być komplet wypoczynkowy na werandę – rodzaj kanapy i taborety, mogą to być fotele do ustawienia w pobliżu (byle nie za blisko!) grilla, może to być (po odpowiednim zabezpieczeniu lakierem ogniochronnym) nawet stolik, w środku którego będzie znajdował się otwór na wyżej wymieniony grill.
Meble ogrodowe z palet drewnianych

Jak wykorzystać palety w ogrodzie?

Kiedy zdecydujemy się wykorzystać palety w ogrodzie, inspiracje są niezliczone. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i zdolności manualne. Jeśli chodzi o te drugie, to nawet jeśli nie mamy wprawy, to po kilku lub kilkunastu próbach osiągniemy zamierzony cel (lub chociaż coś bardzo do niego zbliżonego), wszakże drewno jest bardzo podatne na kształtowanie go.

  1. Huśtawka – to może wymagać trochę więcej umiejętności, aby mieć pewność, że efekt końcowy będzie w pełni bezpieczny w użytkowaniu. Przymocowanie odpowiednio wytrzymałych łańcuchów i zawieszenie całości na trwałym nośniku (np. grubym konarze drzewa lub belce werandy czy altany) pozwolą stworzyć huśtawkę, która da mnóstwo frajdy naszym pociechom.
  2. Kompostownik – wracając do ekologicznego zastosowania palet w ogrodzie – są one doskonałym budulcem na kompostownik. Używając kilku palet oraz folii perforowanej stworzymy miejsce, gdzie resztki roślin, pożywienia itp. będą przekształcać się w naturalny kompost, uwielbiany przez rośliny ogrodowe.
  3. Stojak na narzędzia – palety drewniane w ogrodzie mogą służyć też jako miejsce, w którym będziemy przechowywać wszelkie narzędzia używane ogrodzie. Po odpowiednim zmontowaniu dwóch palet (spodami do siebie), położeniu ich na dłuższym boku i przykręceniu na górnej ich części metalowej lub plastikowej kratki, uzyskamy przydatny stojak na łopaty, grabie itp.
  4. Domek dla dzieci – oprócz huśtawki, z palet drewnianych możemy stworzyć inne atrakcje dla naszych najmłodszych. Może to być domek, piaskownica, model pociągu lub wyścigówka – każda z tych rzeczy dostarczy im mnóstwo uciechy.
  5. Stolik ogrodniczy – palety mogą też służyć jako stół do przesadzania roślin i innych czynności ogrodowych wymagających podwyższonej powierzchni. Zmontowanie stelaża i blatu z palet, dołożenie do tego tylnej ścianki z kolejnej palety i stół ogrodniczy z miejscem na powieszenie mniejszych narzędzi gotowy.

Widzicie więc, że palety drewniane mogą być wspaniałym materiałem do stworzenia atrakcyjnych wizualnie, użytecznych i w pełni ekologicznych konstrukcji w ogrodzie. Piły i młotki w dłoń, i do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *